flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Провадження у закритому судовому засіданні

19 травня 2021, 15:08

Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом. Судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом. Тобто, законодавство забезпечує вільний доступ до зали судових засідань, де відбувається розгляд справи, всіх бажаючих громадян, а також їх право робити письмові записи та фіксувати за допомогою звукозаписувальних технічних засобів все, що відбувається у залі судових засідань. Положення щодо відкритості судового процессу знаходять своє відображення й у процессуальному законодавстві. Так, в статті 44 Господарського процесуального кодексу України, статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 27 Кримінального процесуального кодексу України, ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України принцип гласності поєднаний з принципом відкритого судового розгляду, відповідно до якого судовий розгляд справ є усним і відкритим; ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду справи та про ухвалені судові рішення, крім випадків, установлених законом.

Існує кілька ситуацій, коли виникає потреба у вирішенні питання про закриття судового розгляду. Підстави проведення судових засідань у закритому режимі різняться залежност від категорії та обставин справи.

Суд своєю ухвалою в цивільному або адміністративному судочинстві може оголосити судове засідання або його частину закритим з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, з метою забезпечення таємниці усиновлення, запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші особисті сторонни життя осіб, які беруть участь у справі, або відомостей, що принижують їхню честь і гідність.

Кримінальне провадження, окрім вищенаведених підстав, може бути здійснено у закритому судовому засіданні у разі якщо обвинуваченим є неповнолітній, якщо розглядається справа про злочин протии статевої свободи та статевої недоторканості особи, а також у разі необхідності забезпечення безпеки осіб, які беруть участь  у кримінальному провадженні. Ще одним різновидом судових процедур є розгляд справ про адміністративні правопорушення, який відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення  теж відбувається відкрито і жодних винятків із загального правила тут не встановлено.

Суддя може розглядати можливість проведення судового розгляду справи у форматі закритого провадження на підстав і відповідного клопотання учасників процесу. Проте це аж ніяк не означає, що дані клопотання мають задовольнятися суддею автоматично, наприклад, якщо таке бажання висловив один із учасників процесу і жодним чином його не мотивував. Сторона, яка вимагає закритого процесу, мусить обґрунтовано довести, що відкритий розгляд завдасть шкоди певному її інтересу. Суддя має дати оцінку вказаним обставинам, чітко визначити, хто найбільше потребує судового розгляду в закритому режимі, з яких мотивів,  і лише після того ухвалити відповідне рішення. Про розгляд справи у закритому судовому засіданні суд зобов’язаний постановити в нарадчій кімнаті мотивовану ухвалу, яка оголошується негайно. При розгляді справи у закритому судовому засіданні мають право бути присутні лише сторони, та інші особи, які беруть участь у справі - свідки, експерти, перекладачі, спеціалісти.

Провадження у закритому судовому засіданні  суд здійснює  з додержанням усіх правил судочинства,  що передбачені для відкритого судового розгляду. Під час судового розгляду  забезпечується повнефіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису.

Відповідно до статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплено, що судове рішення проголошується пуб­лічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або – тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя. Аналогічні норми знайшли своє відображення в усіх українських процесуальних кодексах.

Слід зазначити, що існує можливість оскарження рішення про проведення судового розгляду в закритому режимі в межах наявного процесу одним із його учасників. Ухвалу про розгляд справи в закритому судовому засіданні закон не дозволяє оскаржувати окремові рішення суду, протее заперечення на неї, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

 

 

Прес-служба

Великописарівського районного суду Сумської області