Суд інформує
Згідно ст.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), на місцеві загальні суди покладено завдання охорона прав і свобод громадянина, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобіганням правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і Законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов’язків, відповідальності перед суспільством.
Задачами провадження у справах про адміністративні правопорушення, яке покладено в тому числі і на суд, полягають у встановленні винних і забезпечення правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були вжиті заходи адміністративного впливу.
На виконання вимог законодавства України, Великописарівським районним судом Сумської області протягом 2015 року надійшло 450 справ про адміністративні правопорушення.
Варто зазначити, що протягом 2015 року найпоширенішим було притягненням до адміністративної відповідальності за:
- ст. 204-1 КУпАП «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України» Перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади -
тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, -
тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Чинність цієї статті не поширюється на випадки повернення в Україну без встановлених документів громадян України, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, а також на випадки прибуття в Україну іноземців чи осіб без громадянства з наміром отримати притулок чи бути визнаними в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, якщо вони звернулися із заявою про надання притулку чи заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".
У провадженні Великописарівського районного суду Сумської області на протязі року перебувало 82 адміністративних справи, з яких:
- надійшло – 82 адміністративні справи ;
- повенуто ( у зв`язку з неявкою порушника)– 1 справу;
-розглянуто – 81 справу, з них: накладено стягнення щодо 33 правопорушників; штраф щодо - 28; адміністративний арешт застосували до 5 осіб.
48 адміністративних справ закрито відповідно до ст. 22 КУпАП «Можливість звільнення від адміністративноївідповідальності при малозначності правопорушення» При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. Всі адміністративні матеріали були складені стосовно переселенців із зони АТО.
Взагалі за два останні роки у Великописаському районному суді Сумської області спостерігалася тенденція до поступового збільшення кількості надходження справ про адміністративні правопорушення в галузі незаконного перетинання або спроби незаконного перетинання Державного кордону України, у зв`язку з даною ситуацією в країні, щодо окупованих територій Донецька та Луганська.
Не залишається осторонь і питання вивчення демографічних показників осіб, які вчинили правопорушення. Певною мірою це дає можливість судити про найбільш проблемні категорії населення, з якими необхідно вести профілактичну та роз’яснювальну роботу, вживати заходів для підвищення правової свідомості з метою запобігання вчиненню правопорушень.
Вивчивши і узагальнивши статистику щодо демографічних показників, можна сказати, що переважна більшість адміністративних правопорушень була вчинена особами чоловічої статі. Що ж стосується вікових показників, очевидно, що найбільш проблемною віковою категорією з точки зору схильності до адміністративних правопорушень, є молоді люди у віці 25-35 років. Очевидно, що дана ситуація потребує посилення профілактичних заходів, що були б зорієнтовані саме на таких осіб.
Консультант, прес-секретар Великописарівського районного суду Сумської області
Бокань Т.В.