Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Згідно ст.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення на місцеві загальні суди покладено завдання з охорони прав і свобод громадянина, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобіганням правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і Законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов’язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст.9 Кодексу України про адміністративні правопорушення - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Главою 14 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок та громадську безпеку (ст.ст.173-184 КУпАП).
Статтею 221 КУпАП передбачено, що однією з категорій справ про адміністративні правопорушення, що розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів, є справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП, - вчинення насильства в сім’ї, невиконання захисного припису або не проходження корекційної програми, у якій йдеться про вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а також невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
Насильством в сім’ї, відповідно до статті 1 Закону України «Про попередження насильства в сім’ї», визнаються будь-які умисні дії фізичного, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю. Таким чином, можна виділити наступні обов’язкові ознаки насильства в сім’ї:
1) особами, що страждають від сімейного насильства, можуть бути тільки члени сім’ї (тобто цей Закон не поширюється на сусідів, співмешканців, у тому числі розлучених осіб, що продовжують спільно проживати, осіб, що зустрічаються, але не перебувають у шлюбі тощо);
2) діяння насильника повинне бути протиправним (тобто суперечити нормам чинного законодавства);
3) діяння призвело або могло призвести до порушення прав члена сім’ї як людини та громадянина;
4) вина насильника повинна виявлятися у формі умислу, а не необережності.
Протягом І півріччя 2017 року у провадженні В.Писарівського районного суду Сумської області перебували 32 справи стосовно 32 осіб про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП, що становить 15,84 % від загальної кількості справ про адміністративні правопорушення.
З 32 справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП, що надійшли та були розглянуті протягом І півріччя 2017 року:
- розглянуті з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення – 26 справ (81,25%);
- розглянуті із закриттям провадження у справі на підставі ст.22 КУпАП у зв’язку із звільненням від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення – 6 справ (18,75%).
З 26 справ, де були винесені постанови про накладення адміністративного стягнення:
- по 24 справам накладено адміністративне стягнення у виді громадських робіт (92,3%);
- по 2 справам накладено адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту (7,7%).
З 32 справ про адміністративні правопорушення зазначеної категорії у провадженні судді В’юник Н.Г. перебувало 12 справ (37,5%), з яких:
З 32 справ про адміністративні правопорушення зазначеної категорії у провадженні судді Савєльєвої А.І. перебувало 13 справ (40,6%), з яких:
З 32 справ про адміністративні правопорушення зазначеної категорії у провадженні судді Семенової О.С. перебувало 7 справ (21,9%), з яких:
Проведене узагальнення щодо вчинення насильства в сім’ї показало, що основні причини вчинення таких адміністративних правопорушень полягають у соціальних проблемах - відсутності житла, роботи, коштів для задоволення мінімальних потреб сім’ї, алкоголізм одного з членів сім’ї, а в деяких випадках навіть обох членів сім’ї, соціальна незахищеність населення державою.
Серед загальної статистики вчинення насильства в сім’ї переважає фізичне насильство над жінками з боку чоловіків або співмешканців, наступну сходинку займає фізичне чи психологічне насильство над батьками.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов’язковою. Тому, орган, який склав протокол про адміністративне правопорушення за ст. 173-2 КУпАП, забезпечує явку правопорушника до суду для розгляду справи по суті.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст.173-2 КУпАП, строки розгляду справ, встановлені ст.277 КУпАП, суддями В.Писарівського районного суду Сумської області вцілому дотримані.
КУпАП не передбачає накладення адміністративного стягнення нижче від найнижчої межі, передбаченої санкцією певної норми. Тому згідно зі ст.33 КУпАП стягнення застосовуються з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом’якшують (ст.34 КУпАП) і обтяжують (ст.35 КУпАП) відповідальність, в межах санкції ст.173-2 КУпАП.
Крім того, суддями В.Писарівського районного суду при накладенні адіміністративного стягнення враховується достатність застосованого стягнення для досягнення мети перевиховання та запобігання в подальшому вчиненню особою інших правопорушень, що передбачено ст. 23 КУпАП.
Перелік матеріалів, що використовувались:
- Закон України «Про попередження насильства в сім’ї»;
Суддя В.Писарівського
районного суду: А.І.Савєльєва
Виконавці: Савєльєва А.І., Токарь Н.І.