flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У трудових спорах предметом перегляду є рішення роботодавця, якими зачіпаються трудові права працівника, а не накази, що стосуються організації роботи підприємства (ВС/КЦС № 755/3495/16-ц від 28.03.2018)

17 квітня 2019, 13:39

Фабула судового акту: У даній справі працівник, звільнений за скороченням штату вирішив у судовому порядку вирішити питання про скасування такого рішення, але у досить нестандартний спосіб.

Але Касаційний цивільний суд такої новації не оцінив…

У справі, рішення у якій пропонується до уваги читача, особа, звільнена за скороченням штату на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю.

Звільнений працівник вирішив оскаржити таке рішення обравши спосіб захисту своїх порушених прав у вигляді оскарження наказу про скорочення чисельності і штату працівників, тобто рішення, яке було передумовою для прийняття рішення про його звільнення.

Рішенням районного суду у задоволенні позовних вимог було відмовлено, оскільки оскарження наказу про скорочення чисельності і штату працівників не є належним способом захисту оскарження працівником рішення про визначення структури підприємства чи установи, про зміну в організації виробництва і праці, скорочення чисельності або штату працівників, оскільки прийняття такого рішення є виключною компетенцією власника такого підприємства чи установи або уповноваженого ними органу та є складовою права на управління діяльністю підприємством чи установою. При цьому, правом працівника залишається оспорювати власне саме правомірність його звільнення.

З таким рішенням погодився і апеляційний суд. У своїй ухвалі суд апеляційної інстанції додатково зазначив, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Питання зміни організаційної структури підприємства є правом відповідного суб'єкта господарювання при здійсненні ним господарської діяльності. Реалізація цього права породжує обов'язок підприємства дотриматися гарантій прав працівників. При цьому саме втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України. Викладені позивачем доводи позовної заяви не містять таких підстав, з посиланням на норму закону, відповідно до яких є необхідність у реагуванні на рішення про внутрішній устрій підприємства за вимогою працівника.

Незгода з такими рішеннями стала підставою для подання позивачем касаційної скарги, яку вмотивовано тим, що .

Проте, КЦС із доводами позивача також не погодився і вмотивував своє рішення наступним чином.

Трудове законодавство визначає механізм захисту трудових прав працівників, що включає в себе, зокрема, право на працю, та визначає способи захисту прав працівників.

Так, Кодекс законів про працю України визначає можливість працівника оскарження наказу про його звільнення.

Частиною третьою статті 64 Господарського кодексу України визначено, що підприємство самостійно визначає організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Частиною другою статті 65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.

При цьому саме втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.

ДЖЕРЕЛО