Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Спори, пов’язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ, розглядаються за правилами адміністративного судочинства
Позивач — колишній службовець органів внутрішніх справ, звернувся до суду з вимогою стягнути з ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області нараховану, але не виплачену заробітну плату та середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні.
Суд першої інстанції закрив провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 205 Цивільного процесуального кодексу України, зазначивши, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Апеляційний суд залишив це рішення без змін з огляду на те, що заявлені вимоги пов’язані з проходженням позивачем публічної служби, а тому мають розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Позивач стверджував, що спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки орган державної влади бере участь у справі не про виконання його владних повноважень, а з інших правових підстав, та не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого учасника спору. Крім того, на думку скаржника, йдеться про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.
Зазначені доводи, наведені у касаційній скарзі, Велика Палата ВС визнала необґрунтованими та констатувала правильність висновків, викладених в оскаржуваних рішеннях судів попередніх інстанцій.
«Суди першої й апеляційної інстанцій зробили правильний висновок, що заявлені позовні вимоги повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства, оскільки вони пов’язані з проходженням позивачем публічної служби. За правилами адміністративного судочинства розглядаються спори, пов’язані з проходженням публічної служби, одним з різновидів якої є служба в органах внутрішніх справ. Ці спори можуть як стосуватися порядку проходження такої служби, до якого включається і виплата заробітної плати, так і бути пов’язані зі звільненням з публічної служби, до яких належать і спори про стягнення середньої заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні», — йдеться у постанові ВП ВС від 13 березня 2019 року у справі №761/27364/17.